Telefon: 505 423 216

Jak kupić używane auto, żeby się nie przejechać? Oto 8 rad na uniknięcie pułapek.

Wielu sprzedawców używanych samochodów wykorzystuje niewiedzę klientów, wciskając im wraki po zawyżonych cenach. Wiem to, ponieważ sam niemal padłem ich ofiarą. Postanowiłem z nimi walczyć. Jak? Też sprzedając – UCZCIWIE. I pomagając innym kierowcom w unikaniu pułapek. Jeśli nie chcesz zapłacić za samochód po raz drugi – u mechanika – zastosuj się do poniższych wskazówek. Sam trzymam się ich blisko, pozyskując samochody do oferty www.premomotors.pl.


1. Kupuj tylko po pierwszym właścicielu

Najważniejsza zasada, dzięki której jesteś tak bezpieczny, jak to możliwe. Nawet jeśli po czasie okaże się, że zostałeś oszukany, winnego masz podanego na tacy. Upewnij się jednak, że w dokumentach zakupowych uwzględniono przebieg pojazdu. W przypadku aut poleasingowych powinien on być odnotowany zarówno na oryginale zakupu, jak i na oryginale faktury zakupowej.


2. Domagaj się pisemnego potwierdzenia jakości

Poproś sprzedającego o pisemne zapewnienie o braku ukrytych wad. Nie istnieje żaden wzór takiego dokumentu – wystarczy krótkie oświadczenie z listą ewentualnych jawnych wad i odręczny podpis. Uczciwy sprzedawca zgodzi się na taki krok. Nieuczciwy będzie się wykręcać.


3. Bezwypadkowe, ale czy bezkolizyjne?

Upewnij się, czy auto jest bezwypadkowe oraz bezkolizyjne. To ważne, ponieważ są to dwa różne pojęcia. Wypadek to kolizja, w której ktoś ucierpiał – odniósł rany lub zginął. Samochody uszkodzone w pozbawionej ofiar kolizji bywają sprzedawane jako „bezwypadkowe”, podczas gdy w rzeczywistości były klepane i lakierowane.


4. Sprawdź, czy właściciel zna swoje auto

Wypytaj sprzedawcę o historię pojazdu i wszelkie szczegóły z nim związane. W jakim stanie są opony? Czy zderzaki były lakierowane? Czy do wymiany są jakiekolwiek części eksploatacyjne? Gdzie auto było serwisowane? Właściciel powinien znać swój samochód i jego historię. Jeśli nie jest w stanie o nim opowiedzieć, nie możesz być pewny, jakie przygody czekają cię po zakupie.


5. Sprawdź auto u profesjonalistów

Przed zakupem poproś o kontrolę samochodu w ASO lub u zaufanego specjalisty. Sprawdź także w ubezpieczalniach, czy nie zgłoszono w związku z nim szkody. Możesz odwiedzić takie strony, jak automo.pl, aby przekonać się, jaka kwota została pobrana z towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku aut z polskich salonów informacje będą pokrywać się z rzeczywistością w ok. 90% przypadków.


6. Zabezpiecz się na wypadek późniejszych niespodzianek

Większość sprzedawców w ogłoszeniu lub przez telefon będzie twierdzić, że ich auto jest w doskonałym stanie. Czasem jednak musisz przejechać spory kawałek drogi, by je zobaczyć na własne oczy. Z góry zapytaj sprzedającego, czy w przypadku rozbieżności między ogłoszeniem a stanem faktycznym pokryje koszty dojazdu oraz serwisu (gdybyś zdecydował się na zakup). Jeżeli zna swoje auto i wie, co sprzedaje, powinien się zgodzić.


7. Nie sugeruj się niską ceną

Nawet jeśli sprzedawca jest uczciwy i poinformuje cię o częściach do wymiany, takich jak klocki, tarcze, amortyzatory, wciąż warto przemyśleć ofertę. Części eksploatacyjne mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Zapłacisz również za pracę mechanika. Jesteś na to gotowy? Zastanów się zwłaszcza w przypadku aut powypadkowych, które wymagają częstych napraw – bo a to coś gwiżdże, a to stuka.


8. Bądź czujny i nie wierz w okazje

Powyższe zestawienie dotyczy głównie samochodów trzy- lub czteroletnich. W przypadku starszych modeli bądź czujny i zachowaj rozsądek. 15-letni passat z silnikiem diesla i przebiegiem 150 tys. km powinien wzbudzić twoje podejrzenia. Jeżeli jednak przed spotkaniem ze sprzedawcą przygotujesz sobie listę pytań, powinieneś wykryć większość ewentualnych pułapek. Pamiętaj, że okazji na rynku jest bardzo mało.


O PREMO MOTORS

W Premo Motors kupisz używane auta z Polski, po pierwszym właścicielu, skontrolowane u specjalistów, w dobrym stanie i gotowe do użytku. W cenie nie należącej do najniższych, ale też nie najwyższej. Buduję markę na jakości, ponieważ chcę, by polscy kierowcy mogli uczciwie kupić dobry samochód z drugiej ręki.


Czat
1
Close chat
Witaj! Dziękuję za odwiedzenie strony Premo Motors. Jeśli chcesz porozmawiać na żywo, kliknij poniższy przycisk.

Rozpocznij czat