Masz zamiar kupić samochód używany, ale obawiasz się, że możesz zostać oszukany? W końcu samochód z drugiej ręki ma za sobą historię napraw, wymian części eksploatacyjnych itp., którą dobrze jest poznać przed zakupem. Jak kupić używane auto, żeby się nie przejechać? Przeczytaj 8 rad, które sam stosuję przy zakupie aut. Dzięki nim unikniesz pułapek i nie narazisz się na nieplanowane wydatki.


1. Kupuj auto używane tylko po pierwszym właścicielu

Najważniejsza zasada, dzięki której możesz czuć się bezpiecznie. Nawet jeśli po czasie okaże się, że zostałeś oszukany, winnego masz podanego na tacy. Pierwszy właściciel zna całą historię pojazdu i gdyby coś przed Tobą zataił, co miało negatywny wpływ na stan techniczny pojazdu, możesz później dochodzić swoich praw. Upewnij się również, że w dokumentach zakupowych uwzględniono przebieg pojazdu. W przypadku kupna aut poleasingowych powinien on być odnotowany zarówno na oryginale zakupu, jak i na oryginale faktury zakupowej.


2. Domagaj się pisemnego potwierdzenia jakości

Poproś sprzedającego o pisemne zapewnienie o braku ukrytych wad. Nie istnieje żaden wzór takiego dokumentu – wystarczy krótkie oświadczenie z listą ewentualnych jawnych wad i odręczny podpis. Uczciwy sprzedawca zgodzi się na taki krok. Nieuczciwy będzie się wykręcał.


3. Znajdź auto, które nie tylko jest bezwypadkowe, ale i bezkolizyjne

Widzisz w ogłoszeniu, że auto jest bezwypadkowe? Świetnie, ale czy to oznacza, że faktycznie nie było ono doszczętnie zgniecione lub nie straciło np. dachu w wypadku? Dlatego upewnij się, czy auto jest również bezkolizyjne. To ważne, ponieważ są to dwa różne pojęcia. Krótko mówiąc, wypadek to kolizja, w której ktoś ucierpiał – odniósł rany lub zginął. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Samochody uszkodzone w pozbawionej ofiar kolizji bywają sprzedawane jako „bezwypadkowe”, podczas gdy w rzeczywistości były klepane i lakierowane. Jest to zgodne z definicją, ale chyba nie o to Ci chodzi, szukając auta bezwypadkowego?


4. Sprawdź, czy właściciel zna swoje auto

Wypytaj sprzedawcę o historię pojazdu i wszelkie szczegóły z nim związane. Jeśli kupujesz krajowe auto używane od pierwszego właściciela (patrz punkt 1), bez problemu udzieli on odpowiedzi na Twoje pytania. W jakim stanie są opony? Czy zderzaki były lakierowane? Czy do wymiany są jakiekolwiek części eksploatacyjne? Gdzie auto było serwisowane? Właściciel powinien znać swój samochód i jego historię. Jeśli nie jest w stanie o nim opowiedzieć, niech zapali Ci się czerwona lampka. Być może jest coś, co chce zataić albo tak naprawdę to nie on użytkował auto i nie wie, w jakim stanie jest pojazd? W takim wypadku nie możesz być pewny, jakie przygody czekają cię po zakupie i ile Cię to będzie kosztować.


5. Sprawdź auto w ASO

Przed zakupem poproś o kontrolę samochodu w ASO lub u zaufanego specjalisty (rzeczoznawcy lub mechanika). Sprawdź także w ubezpieczalniach, czy nie zgłoszono szkody w związku z danym pojazdem. Możesz odwiedzić takie strony, jak automo.pl, aby przekonać się, jaka kwota została pobrana z towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku aut z polskich salonów informacje będą pokrywać się z rzeczywistością w ok. 90% przypadków.


6. Zabezpiecz się na wypadek niespodzianek przy oględzinach

Większość sprzedawców w ogłoszeniu lub przez telefon będzie twierdzić, że ich auto jest w doskonałym stanie. Czasem jednak musisz przejechać spory kawałek drogi, by je zobaczyć na własne oczy i zweryfikować opis z rzeczywistością. Z góry zapytaj sprzedającego, czy w przypadku rozbieżności między ogłoszeniem a stanem faktycznym pojazdu pokryje koszty dojazdu oraz serwisu (gdybyś zdecydował się na zakup). Jeżeli sprzedawca jest pewien auta i wie, co sprzedaje, a przede wszystkim – nie chce Cię oszukać – powinien się zgodzić.


7. Nie sugeruj się niską ceną

Nawet jeśli sprzedawca jest uczciwy i poinformuje cię o częściach do wymiany, takich jak klocki, tarcze, amortyzatory, wciąż warto przemyśleć ofertę. Znalazłeś samochód używany o kilka tysięcy tańszy niż te same modele na rynku, a jest w nim tylko kilka rzeczy do wymiany? Uważaj. Części eksploatacyjne mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Zapłacisz również za pracę mechanika. Nie wspominając już o tym, że auto będzie stało w warsztacie, a Ty nadal będziesz musiał się jakoś poruszać, co dodatkowo generuje czas i pieniądze. Jesteś na to gotowy? Zastanów się zwłaszcza w przypadku aut powypadkowych, które wymagają częstych napraw – bo a to coś gwiżdże, a to stuka.


8. Bądź czujny i nie wierz w okazje

Powyższe zestawienie dotyczy głównie samochodów trzy- lub czteroletnich. W przypadku starszych modeli bądź czujny i zachowaj rozsądek. Piętnastoletni passat z silnikiem diesla i przebiegiem 150 tys. km(!) powinien wzbudzić twoje podejrzenia. Jeżeli jednak przed spotkaniem ze sprzedawcą przygotujesz sobie listę pytań, masz duże szanse wykryć większość ewentualnych pułapek. Pamiętaj, że okazji na rynku jest bardzo mało.



Gdzie kupić sprawdzone auto używane, czyli kilka słów o PREMO MOTORS

Wielu sprzedawców używanych samochodów wykorzystuje niewiedzę klientów, wciskając im wraki po zawyżonych cenach. Wiem to, ponieważ sam niemal padłem ich ofiarą. Postanowiłem z nimi walczyć. Jak? Też sprzedając – UCZCIWIE. I pomagając innym kierowcom w unikaniu pułapek. Jeśli nie chcesz zapłacić za samochód po raz drugi – u mechanika – zastosuj się do powyższych wskazówek. Sam trzymam się ich blisko, pozyskując samochody do oferty Premo Motors.

W Premo Motors kupisz używane auta z Polski, po pierwszym właścicielu, skontrolowane u specjalistów, w dobrym stanie i gotowe do użytku. W cenie nie należącej do najniższych (jak w przypadku podejrzanych okazji), ale też i nie najwyższej. Buduję markę na jakości, ponieważ chcę, by polscy kierowcy mogli uczciwie kupić dobry samochód z drugiej ręki.