Europejskie klasyki sprowadzane z Japonii to doskonała alternatywa dla fanów czterech kółek, którzy chcą mieć nietuzinkowe auto, z pięknym wnętrzem, bogatym wyposażeniem i w bardzo dobrym stanie, bez żadnych ukrytych wad. Chcesz się dowiedzieć, jak wygląda import samochodu używanego z Japonii? Przeczytaj, jak przebiega współpraca przy sprowadzeniu auta na zamówienie w Premo Motors.


Jak kupić auto z Japonii?

Jeśli marzy Ci się auto sprowadzone z Japonii, skorzystaj z oferty na europejskie klasyki z Japonii w Premo Motors. Jak wygląda zakup auta z Japonii?

W Japonii kupno samochodu używanego możliwe jest podczas licytacji, prowadzonych przez domy aukcyjne. Aby wziąć udział w aukcji samochodowej, trzeba mieć firmę zarejestrowaną w Japonii. Dlatego większość osób zajmujących się importem japońskich aut na zamówienie korzysta z pośredników. W Premo Motors również współpracuję z tamtejszymi specjalistami. Nawiązanie bezpośrednich kontaktów z firmami japońskimi umożliwił mi szereg znajomości z ludźmi z całego świata, których poznałem podczas studiów w USA. Dzięki temu wiem, z kim współpracuję, mam do tych osób zaufanie oraz mam pewność, że auto, które dla Ciebie sprowadzę, będzie sprawdzone w sposób rzetelny i fachowy. Nie zastanie Cię żadna niemiła niespodzianka. Żeby mieć 100% pewności, często zlecam dodatkowe ekspertyzy, niezależne od tych wykonywanych przez domy aukcyjne.

Na rynku japońskim mam możliwość wykonania bezpośredniej inspekcji aut wystawionych na sprzedaż przez największe domy aukcyjne, takie jak: Yokohama, Tokyo, Kobe, JAA, Nagoya oraz KMAA i Osaka. Dodatkowa inspekcja aut wystawianych przez małe domy aukcyjne zazwyczaj odbywa się podczas rozmowy telefonicznej, w trakcie której rzeczoznawca, z którym współpracuję, weryfikuje stan pojazdu.


Japońskie aukcje samochodowe

Każde auto wystawione na sprzedaż poddawane jest ekspertyzie wykonanej przez japońskiego rzeczoznawcę. Ten ocenia stan auta według przyjętej skali. Stan ogólny pojazdu określa skala od 1 do 5, gdzie 5 oznacza pojazd w bardzo dobrym stanie, mało eksploatowany. Również wnętrze auta jest oceniane, analogicznie – w skali od A do E, przy czym ocena A jest najwyższa i oznacza bardzo zadbane wnętrze, które wygląda prawie jak nowe. Wszystkie informacje odnotowane są na karcie aukcyjnej pojazdu. W Premo Motors stawiam na samochody z minimalną oceną 4/5 B i wyższą. Dzięki temu  do Twoich rąk trafi auto zadbane i w bardzo dobrym stanie technicznym.

Ile kosztuje import auta z Japonii?

Poniżej znajdziesz dokładnie opisany zakup auta z Japonii krok po kroku. Dzięki temu dowiesz się, jaki jest koszt sprowadzenia auta z Japonii.

  1. Pierwszy krok to zebranie jak największej ilości informacji na temat auta, którego szukasz: marka, model, silnik, maksymalny przebieg, rocznik oraz realny maksymalny budżet, który pozwoli nam określić do jakiej kwoty możemy licytować dany pojazd.
  2. Kolejny etap to wpłata zaliczki – wystarczy 10% kwoty, do jakiej będziemy licytować samochód. Jeżeli nie uda nam się wylicytować auta, mogę przelać zaliczkę z powrotem na Twoje konto lub zachować ją na poczet dalszych poszukiwań. Po wpłacie zaliczki rozpoczynam poszukiwania.
  3. Gdy znajdę auto, które spełnia Twoje wymagania, otrzymuję wstępną ekspertyzę + tłumaczenie z języka japońskiego. Jeżeli na tym etapie stan techniczny pojazdu wygląda obiecująco, zlecam kolejną (płatną) ekspertyzę, aby sprawdzić, czy w aucie np. nie były palone papierosy, jaki jest stan tapicerki, czy nie ma wycieków oraz innych niespodzianek.
  4. Jeżeli nadal wszystko wygląda dobrze, przystępujemy do licytacji, trzymając się wcześniej określonego budżetu. W przypadku gdy uda nam się wylicytować samochód taniej, płacimy tylko wylicytowaną kwotę, a nie Twoje maksimum.
  5. Po wygraniu aukcji w ciągu około 2-3 dni musisz wpłacić całość kwoty za auto. Rachunek lub faktura z Japonii zostaną wystawione bezpośrednio na Twoje dane. W koszt faktury wliczone są: kwota auta, opłaty wewnętrzne + prowizja domu aukcyjnego, która składa się z opłaty stałej w wysokości 70 000 yenów (około 2500 zł) + 5% wartości auta. Dla przykładu: jeżeli auto kosztuje 3 000 000 yenów (około 103 tys. zł), wówczas prowizja domu aukcyjnego wynosi 5000 zł + opłata stała 2 500 zł, co razem daje nam około 7500 zł. Transport samochodu z Japonii do Europy liczony jest osobno.
  6. Kolejny etap to oczekiwanie na informację, że samochód trafił do portu w Japonii. W tym momencie mogę podesłać Ci dodatkowe zdjęcia Twojego nowego auta. Zawsze proszę, aby zmieniono w samochodzie menu na język angielski zanim przypłynie do Polski. Następnie musimy czekać na termin załadunku. Od tego momentu czas oczekiwania na transport auta z Japonii wynosi około 6 tygodni.
  7. Samochód płynie do Niemiec do portu w Bremerhaven, gdzie mam zaprzyjaźnioną agencję celną. Mogę ich polecić z czystym sumieniem - jestem bardzo zadowolony ze współpracy z nimi, są to bardzo mili i pomocni ludzie.
  8. W tym czasie zostaną wysłane do Ciebie dokumenty z agencji do wypełnienia. Musisz je uzupełnić i zdecydować, czy płacisz VAT w Niemczech czy też w Polsce. W Niemczech VAT wynosi 19%. Jeżeli auto sprowadzamy na osobę prywatną, ta forma rozliczenia zazwyczaj jest bardziej opłacalna (różnicy nie musimy już płacić w Polsce). Do opłaty dochodzi również cło, które wynosi 10% wartości auta.
  9. Kolejnym krokiem jest transport auta z Niemiec do Polski. Współpracuję z firmą, która bezpiecznie przewiezie Twoje auto do kraju. Koszt usługi zależy od miejsca, do którego mam dostarczyć samochód. Mieści się on w granicach 1100-1300 zł.
  10. W Polsce obowiązkowa jest opłata akcyzowa. Na jej uregulowanie masz 2 tygodnie od momentu przekroczenia granicy autem. Opłata jest stała i wynosi 3,1% dla aut z silnikiem do 2,0 l pojemności i 18,6% – dla aut o pojemności powyżej 2, 0 l. W przypadku aut sprowadzanych z Japonii w większości przypadków wynosi ona 18,6%.

Jeżeli chcesz dostać w pełni odpicowane auto z Japonii, polecam skorzystanie z usług dodatkowych. Mam kilka zaprzyjaźnionych firm, do których zawsze oddaję auto po przywiezieniu do Polski. Serwis Mercedesa robię u świetnego specjalisty Mercedesa we Wrocławiu. Wszelkimi naprawami tapicerskimi oraz auto detailingiem zajmuje się zaufana firma z Ostrowa Wielkopolskiego. Możesz odebrać gotowe auto po serwisie i detailingu wraz z kompletem dokumentów. Istnieje też opcja, że w czasie kiedy Twoje auto będzie przygotowywane (detailing, serwis itd), zostanie przeprowadzony przegląd, a samochód zostanie zarejestrowany, abyś mógł nim już wrócić do domu i od razu cieszyć się z jazdy. :)

Do opłat dochodzi oczywiście moje wynagrodzenie za sprowadzenie auta z Japonii, które wynosi 5500 zł netto. Do kwoty tej musisz dorzucić kilka złotówek, jeśli chcesz odebrać auto odpicowane pod każdym względem. :)

Import auta z Japonii – czy warto?

Mimo że przy imporcie aut z Japonii dochodzą opłaty związane z transportem pojazdu do Europy, koszty całościowe za japońskiego klasyka są atrakcyjne w porównaniu do takich aut z rynku europejskiego. Co istotne, samochody kupowane w Japonii są autami sprawdzonymi, z potwierdzoną historią pojazdu. Dlatego to właśnie one dołączyły do oferty Premo Motors. Japończycy są bardzo skrupulatni i dokładni. W pedantyczny sposób dbają o swoje samochody i ich wnętrze. Przy sprzedaży auta nie ukrywają żadnych usterek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o europejskich markach sprowadzanych z Japonii, koniecznie przeczytaj artykuł Auta z Japonii – czy warto je kupić?

Mam nadzieję, że rozwiałem wszelkie wątpliwości związane z importem auta z Japonii. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup pięknego klasyka, w doskonałym stanie, importowanego specjalnie dla Ciebie z Japonii, zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na Twoje pytania, wyjaśnię wszystko i sprowadzę dla Ciebie wymarzony model samochodu, z którego będziesz dumny. 

Zapraszam do współpracy i, mam nadzieję, do usłyszenia lub do zobaczenia.