W rozmowach z klientami niekiedy słyszę, że na portalu ogłoszeniowym można znaleźć np. takiego samego golfa, też kupionego w Polsce, też serwisowanego w ASO, a jednak tańszego o 1000 czy 2000 zł. Ale czy aby na pewno są to takie same auta?

Na pierwszy rzut oka są podobne, ale pójdźmy o krok dalej i przyjrzymy się temu, co pod maską. W jakim stanie są części eksploatacyjne? Pamiętajmy że wymiana opon, klocków czy tarcz nie jest tania. Czy taki sprzedawca wydaje certyfikat o grubości powłoki lakierniczej czy braku wad ukrytych? Oraz czy zwraca pieniądze za koszt ASO w przypadku stwierdzenia rozbieżności z opisem?

Wierzę w pełną transparentność w kontaktach z klientem. Zamiast deklarować stan samochodu, potwierdzam go – i biorę za to odpowiedzialność w razie rozbieżności ze stanem faktycznym. Kontrole kosztują i to wpływa na cenę, ale w zamian oferuję coś, co wciąż nie jest standardem na polskim rynku: pewność co do jakości używanych samochodów.

Jednocześnie unikam sformułowań, które wprowadzają w błąd. Informacja, że auto jest bezwypadkowe, to za mało – bo niemal każdy samochód zalicza się do tej kategorii. Dla mnie liczy się zwłaszcza bezkolizyjność. Polskie prawo jest tak skonstruowane, że jeśli pojazd został wcześniej niemalże skasowany, ale nikt nie odniósł uszczerbku na zdrowiu, to oznacza, że uczestniczył jedynie w kolizji.

Zobacz zdjęcie poniżej: to samochód, który miał trafić do mojej oferty i w którym miałem wypadek na drodze Warszawa-Poznań. Oczywiście wycofałem go z asortymentu z oczywistych względów, choć w teorii… jest to auto BEZWYPADKOWE! Jest takim, ponieważ z incydentu wyszedłem bez uszczerbku na zdrowiu. Może dlatego, że samochód wcześniej był bezkolizyjny…?

Kiedy zatem rozważasz zakup samochodu, zadaj sobie pytanie: czy absolutna pewność co do stanu pojazdu – który kupujesz na lata, a nie miesiące czy tygodnie – nie jest warta nieco wyższej ceny? Czy wolisz zapłacić o tysiąc czy dwa mniej i wierzyć sprzedającemu na słowo, czy jednak mieć dowód na to, że jego deklaracje są zgodne z rzeczywistością? A przede wszystkim: czy wyższa cena naprawdę jest wyższa, jeśli doliczysz koszt napraw, które niechybnie będziesz musiał wykonać po zakupie „okazyjnego” samochodu...


Samochód